50 kommentaari

C
CV  /   08:41, 6. okt 2018
Minu lapselaps elab Norras, läks just 1. klassi. Esimesel klassikoosolekul rääkis õpetaja, et sünnipäevale tuleb kutsuda mõlema paralleelklassi lapsed ehk siis üle 40 lapse ja lohutas, et niikuinii reaalselt tuleb kohale umbes kolmandik. Alates 2. klassist on kohustus kutsuda ainult oma klassi lapsed, aga kindlasti absoluutselt kõik. Sünnipäevi ei peeta seal kodus, vaid kas mängumaal, ujulas või üüritakse mõni saal. Kingituseks on mingi meie rahas umbes 10-eurone vidin, lilli ei viida. Pärast sünnipäeva on terve elamine neid vidinaid täis ja tavaliselt viskab ema need paari nädala jooksul vaikselt minema. Sünnipäevi peetakse ainult laupäeval või pühapäeval, mis tähendab, et igal puhkepäeval on mitmeid kutseid, aga tuleb teha valik. Klassis pooled lapsed on välismaise päritoluga, neist omakorda pooled on ... mhhh. Meie lapsel on oma esimene katsumus ees paari nädala pärast. Ainuke tore asi on see, et kutsel on täpselt kirjas, mis kellaks on vaja lapsele järgi tulla ja kogu see mürgel kestab nii 2,5-3 tundi. Oma poja algklasside ajast mäletan, et kuna pidasime sünnipäevi kodus, siis mõni poiss tuli lausa vägisi koju saata, muidu oleks vist lausa ööseks jäänud.
S
see  /   08:01, 5. okt 2018
Ilmselt nende kutsutute vanemad valivad oma lapsele peenemat, kuulsamat, rikkamat seltskonda, mis võiks edaspidi kasulik olla. ja uksi avada.
Oleks see vaid õpetuseks vanematele, et nende laps ei peaks pettuma.
L
lapsesuu  /   07:00, 5. okt 2018
Kui olin laps ja minult küsiti, kas ema või isa sünnipäeva ka peeti, siis olin vastanud - ema pani küll suure heeringa lauale, aga ühtegi külalist ei tulnud.
N
Nonsenss  /   06:39, 5. okt 2018
Autisti ema ise kutsus võhivõõraid kokku, et oma vaktsiinidevastast loengut pidada?! Autist ise sellest vaevalt et ise midagi aru sai.
K
kle  /   13:55, 4. okt 2018
See on aastaid vana uudis juba.
L
läks viltu  /   11:55, 4. okt 2018
Sellel sünnipäeval läks kõik viltu. 4-aastase lapse sünnipäevale sobivad väga heade tuttavate lapsed, kes on juba varem omavahel tuttavad ja kaasas lapse vanem saatjana. Muidugi, alati on vaja saata osavõtust tagasiside, aga 23 last puudega lapse sünnipäevale kutsuda on liig, mis liig.
M
minumeelest  /   11:42, 4. okt 2018
Pole küll arukas kutsuda pisikesele lapsele tohutu arv teisi lapsi sünnipäevale. Aitab kui väikesed lapsed peavad sünnipäeva vaid lähedastega ja nende lastega koos.
J
juured lapsepõlves  /   11:37, 4. okt 2018
Tuletas see artikkel minugi vastava kogemuse meelde. See oli vist mu 10. sünnipäev, kuhu kutsusin 3 sõpra, keegi ei tulnud. Seda elevust täis ootamist, mis aegamisi miks-küll-tundega asendus, mäletan siiani. Ilmselt on see ka põhjus, miks vahepeal möödunud 30 aasta jooksul olen pidanud vast umbes 2 sünnipäeva ja sedagi ülikooliajal. Me kõik tuleme oma lapsepõlvest :)
N
nojah  /   18:10, 4. okt 2018
mul analoogne mälestus lapsepõlvest kuuendas või seitsmendas klassis, kui tehti kutsutud klassikaaslaste poolt nö kollektiivne kambakas- eks me siis kogu perega pistsime selle peoroa nahka, aga ei mingeid sünnipäevade pidamisi enam- ainult lähedased ja tegelikult ei taha üldse seda päeva enam mingilgi moel tähistada.
K
kahju muidugi, aga  /   11:08, 4. okt 2018
jääme ausaks. Vägisi armsaks ei saa.
K
kas ma saadaks  /   10:53, 4. okt 2018
oma enamvähem sama vanuse lapse kellegi autistliku lapse sünnipäevale?? pigem ei. pärast süüdistatakse ei tea milles. või oma laps ei tule tervena koju. sünnipäevalapsel algas raevuhoog näiteks. no kui oli kutse, siis jah on keeldumisest viisakas teatada.
S
See on väga õudne üleelamine  /   09:37, 4. okt 2018
Kui minu poeg sai 12, kutsus ta oma sünnipäevale umbes 10 last koolist ja oma vanaisa. Minu ja ka poja ahastus oli väga suur, kui mitte keegi kohale ei ilmunud ega teatanud oma mittetulemisest (kaasa arvatud vanaisa). :(
A
Anu  /   09:24, 4. okt 2018
Tuttav lugu... meil oli 6 last kutsutud ja tuli 1 ... istusid poile ajast trepikojas ja ootasid koos teisi lapsi... nyyd möödas 5 aastat ja ikka aeg koht lapsele - ei nöustu pidama synnipäeva sõpradega vaid ainult oma perega... nii kurb
Ü
üks ämm  /   09:22, 4. okt 2018
Minu pojanaine käib 3 lapsega igal sünnipäeval, kuhu kutsutakse . Neid sünnipäevasid on väga palju, terve kolm klassitäit lapsi, keda tuleb õnnitlemas käia. Igale sünnipäevalapsele ümbrik 10 Euriga + lilled .On inimesi, kes peavad lausa pidutsema, mulle tundub, et selliste perekondade lastest saavad varsti ka tulevikus suured pidutsejad, sest vanemate eeskuju on
nakkav. Mina ei suuda seda mõista, seega olen halb ämm.
A
Ants  /   10:15, 4. okt 2018
Kui teataks, et ei tule, siis poleks ka probleemi ? Ebaviisakas on öelda, et jah, aga tegelikult ei tulda kohale. Kui sellest väiksest pisiasjast aru saad - võid õnnitleda, Sinu IQ tõüsis :)
Ü
üks mitteämm  /   10:30, 4. okt 2018
Oletegi halb ämm. Ärge sorige teiste rahakotis ja ärge kommenteerige teiste elusid, kui neile see sobib, mis see teisse puutub. Eriti jaburad on järeldused pidutsemisest. Lisaks ei usu ma, et teie pojanaine laste klassikaaslaste sünnipäevadel käib.
H
hm  /   09:21, 4. okt 2018
Kas nüüd on autistide sünnipäevadel käimine kohustuslik?
?
?  /   09:36, 4. okt 2018
Viisakas inimene teatab peale kutse saamist kutsujale, kas ta tuleb või ei. Nii teab ka peo korraldaja, kas on vaja ette valmistada 23 inimesele mõeldud toidulaud või kui tuleb vaid 5, siis 5-le.
H
hm   /   08:54, 4. okt 2018
Muidugi kurb lugu ja lapsest on kahju. Aga tundub natuke uskumatu, sest suhtuks ka kummaliselt lapse sünnuipäeva kutsesse, kus küsitakse annetust ema mingile organisatsioonile. Rohke nagu propagnada värk. Kingituse viin ikkagi lapsele.
!
!!!  /   08:34, 4. okt 2018
Sellepärast mina kedagi ei kutsugi. Juba aastaid. Kellel on minu sünnipäev meeles, see tuleb ning õnnitleb ise. Sllest tunneb ära, kes on tõeline sõber. Las neid olla pealegi vähem,kui see-ees tõelised
!
!!!-le  /   09:16, 4. okt 2018
Väga õige- just minu mõte !
M
Mimi  /   11:47, 4. okt 2018
Ma nii ei saa teha. Ühel aastal proovisin - külalisi käis 2 nädalat. Kuna ma polnud konkreetseks kuupäevaks kutsunud, siis arvaski igaüks, et tuleb, millal talle sobib.
M
mõtlik  /   08:31, 4. okt 2018
Tavaliselt vaktsineerimisvastased on ohohohooo maailmas. Niipalju kui mina neid tean ja kohanud olen. Ega inimene ise sellest ju aru ei saa. Probleem veel selles, et sellised on jube pealetükkivad. Ei hoia oma "teadmisi" endale, vaid püüavad maailma päästa.
P
pole otseselt vaktsineerimisvastane  /   11:31, 4. okt 2018
aga ...ka õpetajad , arstid, meistrid ei hoia oma teadmisi vaid endale, Tegelikult oleks see lausa kurjast, kui oled haritud või valgustatud ja hoiad enda ümber olevaid inimesi vägisi pimeduses ...milline see ühiskond oleks siis, kui inimesed oma teadmised vaid endale hoiaks ja me oma lapsi või vähearenenud täiskasvanuid üldse ei hariks? Elaksime ürgajas veel, usun. See ,kuidas inimene ise seda võtab , pealetükkivusena või mitte, sõltub vaid inimesest endast. Targalt mõtlik olla oskab iga loll.
W
wow!  /   12:43, 4. okt 2018
nüüd alles leidis, mida millega võrrelda!
E
Eve  /   08:31, 4. okt 2018
Selles loos on mitu aga. 4aastaseks saav autist ei kutsu ise kedagi. Emal oli vaja annetusi . Kas autistist lapsel üldse on sõpru ehk kas taadub sõbramõistet. Kutsuda kokku üle 20 lapse, kellest mõnel on nohu või peitejärgus viirus, siis võib haigus kergesti külge hakata. Oleks lugu juhtunud tavalise lapsega, kelle emme korraldas kena peo ja keegi ei tulnud kohale, oleks küll kurioosne olnud. Ilus tava on tulekust või mittetulekust ette teatada. Eestis kutsutakse vahel kogu lasteaiarühm, sest "kõik teevad nii". Sõprusega pole sel midagi pistmist.
M
massisünnipäev ei ole vajalik kellelegi  /   08:23, 4. okt 2018
kutsu sõpru. neid kes tõesti hoolivad ja tulevad. aga ei ole vaja kutsuda selliseid lasteaiakaaslasi. see ei ole normaalne. miks nad peaks tulema? nad ei ole ju su sõbrad. lapsele tuleb selgeks teha, et igaüks ei ole sõber.
aga seda, et sünnale ei tulda, ikka juhtub. mõni aasta tagasi jäi mulle fb.-s ka selline kurtmine silma. kus üks õeke kurtis, et tema teismelise õe sünnale ei tulnud eriti keegi. oli ka vist mingi 10+ inimest kutsutud, aga tuli üks või kaks, õnneks oli isa ka, kes siis lapse sünnat aitas tähistada. no teismeline võiks juba aru saada, kes ta sõbrad on.
M
mees  /   08:22, 4. okt 2018
Huvitav kust selline info üldse teiste lapsevanemateni jõuab kas ma vaktsineerin oma last või mitte. Vaktsineerimata jätmises pole midagi halba, pigem on vaktsineerimata laps tugevama immuunsusega. Ja see lapsevanem kes kes võttis ette ristikäigu laste õnnelikuks olemise vastu ja külvas paanikat ja keelitas kõiki mitte minema sünnipäevale, saab kindlasti karma poolt oma palga millalgi.
T
to mees 8.22  /   12:46, 4. okt 2018
ilmselt oli see emme oma vaktsineerimisvastase misjonitöögq jõudnud teised korralikult ära tüüdata.
E
Ema peaks endale näkku vaatama  /   08:13, 4. okt 2018
Ka mina ei laseks oma last aktiivse vaktsineerimisvastase sünnipäevale.
?
?  /   09:41, 4. okt 2018
Mida kardad, et sinu vaktsineeritud laps jääb haigeks?
V
Vaata endale näkku  /   10:31, 4. okt 2018
Ega laps vaktsineerimisvastane ole. Kui sinu laps on vaktsineeritud, siis talle ju ohtu pole.
T
to vaata endale....  /   11:15, 4. okt 2018
aga kui see vaktsineerimata laps külalistelt, kes ise on terved, aga võivad mingit haigust edasi kanda, mingi hirmsa tõve külge korjab ja selle tagajärjel kooleb, siis on vaktsineerimisvastase ema jutt kohe teine ja süüdistab kõiki kutsutud külalisi näiteks oma lapse tapmises...Kellele sellist häda kaela oleks vaja?
J
jeh  /   07:29, 4. okt 2018
elus ongi ju tähtis see ÜKS. Peab päris vanaks saama, et seda mõista. Enne seda, tuleb luua endale ulme, et siiralt armastavaid sõpru on palju, terve linn täis.
  /   23:07, 3. okt 2018
tundub et daame kasutab enda last oma ego upitamiseks..
M
mis sa kostad,  /   19:24, 3. okt 2018
vaktsineerimata, aga ikka autist!
M
Mis sa kostad,  /   21:40, 3. okt 2018
äkitsi ema muutuski vaktsineerimisvastaseks, pärast seda kui laps pärast vaktsineerimist autistiks sai.
A
autisti  /   23:39, 3. okt 2018
sünnipäev toimub igal aastal ühe küünlaga, et aastate lisandumisest end mitte segada lasta!
H
HH  /   09:46, 4. okt 2018
Äkki muutus autistiks, kuna jäi õigel ajal vaktsineerimata?
K
Kuri kodanik  /   12:55, 4. okt 2018
Seda valeteavet autismi ja vaktsineerimise kohta on tõsiseltvõetavates allikates korduvalt ümber lükatud aga iseenesesttargad ajavad oma joru ikka edasi ja ise veel uhked ka oma "teadmiste" üle.
0
09:46  /   21:29, 5. okt 2018
Kuule I-IIpea, mul esimee laps oli vaktsineeritud ja ikka autist. Teist enam ei vaktsineerinud ja näed kasvab terve ja ükski haigus teda ei võtta.
K
Kurjale kodanikule  /   21:31, 5. okt 2018
Missugused allikad on tõsiselt võetavad? Miskit pärast kui m a d u hakkab mööda tõsiste allikate väiteid roomama, siis murrab oma selgroo. (Nimelt nii palju se tõsiste allikate arvamus pidevalt muutub).
K
Kiiksuta ja kiiksuga  /   10:34, 6. okt 2018
Autistiks sünnitakse, mitte ei jääda mingi vaktsiini tagajärjel.
Mõnel lööb sünnipärane autism kiiremini välja, mõnel aeglasemalt, mõnel jääb üsna märkamatuks elu jooksul. Mõnel ilmneb autismi keerulisem ja raskem vorm, teisel kergem. Võibolla kanname kõik kaasas mingit autistlikku alget, mis elutingimuste jooksul nö "kiiksuks" kujuneb.
Psühhiaatrite diagnoosi ja abi kõik ei vaja.
1
12.09  /   19:13, 3. okt 2018
Ilmselt olen autist minagi...minu viimane synnipäev oli, siis kui 7 aastaseks sain, peale seda ytlesid vanemad, et "vanem mees, ise teab"
Teadsingi, mulle pole synnipäevade pidamine kunagi meeldinud ega olulisena tundunud.
Ses osas olen oma vanematele yliväga tänulik, et nad ka ei sundinud mind selleks.
A
aga  /   18:58, 3. okt 2018
Miks peab kutsuma võõraid oma lapse sünnipäevale, kas oma pere keskel on sünnipäeva tähistamine siis nii vilets või?
T
tundub,  /   08:36, 4. okt 2018
et pere moodustas ema ja laps
  /   18:33, 3. okt 2018
Kahju, kui suhted teiste lastevanematega nii sassis on.
E
Erla  /   17:21, 3. okt 2018
Nelja aastane pole mingi kutsuja, ikka vanemad. Kuni nelja aastani on sünnipäevapeod ka ainult vanematele.
S
Seda tõesti.  /   21:45, 3. okt 2018
Mina olin juba tervelt viieaastane, kui teatasin oma vanematele, et tahan sünnipäeva pidada, ja oma sõbrad külla kutsusin. Tulid kõik meie külalapsed kohale. (Väike küla ja viis külalist. Tänapäeval peame lastega kaht sünnipäeva, kus on nende koolikaaslased ja sõbrad, see on rohkem laste päralt. Siis tulevad ka meie sõbrad ja sugulased kokku, eks siis lapsed müravad oma ette , täiskasvanud jorisevad oma ette.
  /   17:06, 3. okt 2018
Päris kurb lugu pisut õnnelikuma lõpuga.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis